Wyprawa do Gwatemali

Film dokumentalny o gwatemalskim kulcie San Simóna

         W drugim odcinku naszego filmu wyruszamy na wyprawę do Gwatemali gdzie mieści się kilkadziesziąt, jeśli nie kilkaset miejsc kultu San (Pedro) Simóna/Maximóna/Judasza. W bóstwo to wierzy ogromna większość mieszkańców kraju, którzy mimo chrystianizacji w okresie kolonizacji, nie zapomnieli o swych dawnych wierzeniach, które nadal są żywe. W filmie wśród jego wiernych odnajdziemy zarówno Indian z regionu jeziora Atitlán – kachiqueli i tz’ tujili, jak również Metysów z departamatu Chimaltenango z miasteczka San Andrés Iztapa oraz dawnej stolicy Gwatemali - Antigua.   

Witold Jacórzyński od 5 lat bada ten fenomen, który w szybkim tempie zyskuje nowych zwolenników. Kult San Simóna, który w wielu miejscach różnie się nazywa, promieniuje w dość istotnym stopniu na południowo-wschodni Meksyk, a świątynie jego za sprawą migrantów i turystów odnaleźć można nawet w USA. Należy wspomnieć, że od kilku lat działa ,,szkoła kapłanów maya’’ kształcąca profesjonalnych kapłanów.  

Wierzenia i mitologia Majów w istotny sposób różni się od chrześcijańskiej wizji i porządku. Bogowie Indian nie są idealni, mają pragnienia, dążenia, odpowiedzialni są za dobrobyt, ale również i za klęski. Wszystko to spowodowało, że szczególne miejsce w kontakcie między tymi dwoma światami wartości zajmuje postać Judasza Iskarioty.    

Razem z Witold Jacórzyńskim, który będzie przewodnikiem i narratorem naszej wedrówki śladami San Simóna dowiemy się czegoś o tym tajemnczym kulcie, związanych z nim wierzeniami, a także o tym dlaczego w kręgu wyznanców znajdują się ludzie, którzy w naszym kręgu kulturowym uważani za niegodnych czy przegranych - złodzieje, hazardziści, prostytutki oraz przemytnicy ludzi czy narkotyków.

Na koniec poddamy się jednemu z obrzędów oczyszczenia (limfatycznych ?), który ma nadzieje przyniesie powodzenie nie tylko nam, ale również i naszemu filmowi.

 

Komentarz: Witold Jacórzyński
Autor zdjęć: Artur Sochan
Montaż: Anna Sieradzka- Kubacka
Montaż dżwięku: Janusz Borysiak
Tumaczenie: Karol Bajer
Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Produkcja: Stowarzyszenie GPTM,
http://www.sgptm.pl
and TVC JJ, http://www.tvcadvisor.com 

Czas: 30 minut

Wersja: angielska, polska

Nośniki:DVD PAL/NTSC

 

Artykuł o kulcie San Simona


 -----------------------------------------------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych