Dziedzictwo Majów

Film dokumentalny o pracy polskiego antropologa Witolda Jacórzyńskiego 

Południowo-wschodni Meksyk to teren ciągle zamieszkiwany przez Indian posługujących się językami zaliczanymi do rodziny Maya, których przodkowie zbudowali jedną z najbardziej olśniewających cywilizacji. Dzisiejsi Majowie z Los Altos de Chiapas uprawiają kukurydzę i inne charakterystyczne dla regionu Mezoameryki warzywa – dynię i chile, zatem część z nich nadal jest rolnikami, tak jak czynili to ich przodkowie. Inni natomiast zaczęli trudnić się hodowlą, drobnym handlem, czy transportem regionalnym, który łączy indiańskie gminy ze stolicą Los Altos de Chiapas – San Cristóbal de Las Casas.

Na targu w San Cristóbal, oprócz języków charakterystycznych dla regionu wyżyny Chiapas: tzotzil i tzeltal, usłyszeć można również inne, takie jak: tojolabal czy chol. Tutaj kupisz wszystko, włącznie z pieczonymi mrówkami, ślimakami czy kopytami byka. Spotkasz Indian, Metysów zamieszkujących San Cristobal, jak i ciekawskich turystów. Usłyszysz wiele typów charakterystycznej dla Meksyku muzyki. Spotkasz mężczyzn grających na harfach, bębnach i piszczałkach w indiańskich kapelech, pijących między jednym a drugim taktem pox - bimber z trzciny cukrowej, napój bogów i ludzi. 

Film opowie o 7 letniej pracy badawczej polskiego antropologa Witolda Jacórzyńskiego z Centrum Badań i Studiów Wyższych nad Antropologią Społeczną – CIESAS SURESTE w San Cristóbal de Las Casas.

Wyruszymy na wspólną wyprawę do wioski Chibtik, położonej w gminie Chenlhó, zamieszkiwanej przez klan Passinsa. Odwiedzimy tradycyjne miejsca kultu Tzotzili, do których zaliczają się między innymi otaczające ich świat wzgórza i góry, źródła, jaskinie. Nadal żywa jest wiedza i wierzenia, że niektóre z nich są miejscem przebywania ważnych dla mitologii tzotzili istot nadprzyrodzonych, takich jak na przykład Ik’al - Czarny Demon, który zapewnił mieszkańcom wieczny dobrobyt.

Wysłuchamy opowieści najstarszego członka rodu Passinsa o mistycznym związku Indian zamieszkujących Los Altos de Chiapas ze zwierzętami, określanym  przez antropologów nagualizmem.

Następnie wraz z chorą Esterą, odwiedzimy gabinety lekarskie, przychodnie, szpitale. Witek wyjaśni nam dlaczego współcześni Indianie wolą leczyć się u czarowników a nie  lekarzy.

 W części trzecie wraz z Aureliem przybranym synem Witka odwiedzimy jego
rodzinny dom. Aurelio opowie nam jak postrzega życie białych ludzi, a także  jakie są jego pragnienia i marzenia ...

 

Komentarz: Witold Jacórzyński
Autor zdjęć: Artur Sochan
Montaż: Anna Sieradzka- Kubacka
Montaż dżwięku: Janusz Borysiak
Tumaczenie: Karol Bajer
Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Produkcja: Stowarzyszenie GPTM,
http://www.sgptm.pl and TVC JJ, http://www.tvcadvisor.com 

Czas: 30 minutes

Wersje: angielska, polska

Nośniki:DVD PAL/NTSC

 


-----------------------------------------------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych